Preot paroh CHIRUTA STEFAN

• 24.12.1955 - nascut in satul Gura Vaii, actualmente arondat comunei Girov din jud. Neamt

• 1962-1970 - Scoala generala urmata in satul natal

• apr 1980 - casatorit cu sotia, Ana, din loc. Ciorani, jud. Prahova. Dumnezeu ne-a binecuvantat cu 5 copii (3 baieti si 2 fete) si pana in prezent (2014), cu 5 nepoti.

• 1980 - hirotonirea ca preot in ziua Sf Arhangheli Mihail si Gavril, pe seama Parohiei "Adormirea Maicii Domnului" din Tibana, jud. Iasi.

Realizari: ridicarea casei parohiale si reparatii capitale la cladirea bisercii

• ian 1986 - numirea ca preot 2 la parohia Sfintii Voievozi Frumoasa din Iasi

• din 1990 - transfer in Cartierul Dacia, cu misiunea de a coordona ridicarea bisericii cu hramul "Invierea Domnului", dar si zidirea spirituala a bisericii in inimile enoriasilor arondati la aceasta parohie