Manastirea Dobrovat - Iasi

-  Pogorarea Sfantului Duh (duminica a opta dupa Pasti)

-  domnitorul STEFAN CEL MARE, domn al Moldovei (1457-1504) - este ultima ctitorie a marelui domnitor, acesta murind inainte de finalizarea constructiei.

-  Constructia dateaza din anii 1503-1504. Pictura bisericii a fost lucrata in vremea lui Petru Rares, in anul 1529.

ASEZARE GEOGRAFICA :
     -  la 25 de kilometri sud-est de Iasi si la 35 de kilometri nord de Vaslui, pe malul paraului Dobrovat.

ACCES :
     -  din Iasi spre Vaslui, pe DN24, 13 km, dreapta, dupa Pietraria, pe DJ 247 spre Dobrovat 13 km.

-  Biserica "Pogorarea Sf. Duh", datand din anul 1503-1504
     -  Biserica paraclis "Sf. Gheorghe", datand din anul 1607
     -  Turnul clopotnita, datand din anul 1743
     -  Zidul de incinta, datand din sec. XVII
     -  Necropola ce cuprinde mormintele Doamnei Nastasia, prima sotie a lui Bogdan al III-lea, decedata in 1513, precum si pe cele familiei Racovita, morminte datand din secolul XVII (1664-1685): hatmanul Nicolae Racovita, care a facut unele danii manastirii, fiind considerat ctitor, impreuna cu sase dintre membrii familei sale.
     -  Casa familiei Racovita, datand din 1663, folosita de calugari incepand din 1863.
     -  Bustul din bronz al lui Stefan cel Mare, amplasat in curtea manastirii in anul 2004.