Manastirea Galata - Iasi

-  Inaltarea Domnului (la 40 de zile dupa Sf.Pasti)
     -  Sfantul Apostol lacov (paraclis)

-  manastire de calugarite.

-  domnitorul PETRU SCHIOPU, domn al Moldovei (1574-1577, 1578-1579 si 1583-1591)

-   1582-1584.

ASEZARE GEOGRAFICA :
     -  in partea se SE a municipiului Iasi, pe drumul spre Voinesti - str. Manastirii, nr. 4, lasi.

ACCES :
     -  din centru spre sud pe str. Nicolina, dreapta pe Sos. lasi-Voinesti

-  Biserica "Inaltarea Domnului", datand din perioada 1582-1583;
     -  Palatul Domnesc, datand din perioada 1726-1728;
     -  Turnul clopotnita, datand din anul 1584;
     -  Zidul de incinta, datand din anul 1584;
     -  Necropola domneasca, ce cuprinde 6 morminte, dintre care doar trei au putut fi identificate ca apartinand unor membri ai familiei domnitorului Petru Schiopu: Domnita Despina, fiica domnitorului, decedata, se pare, imediat dupa nastere, Vlad, fiu al domnitorului, decedat si el la o varsta frageda, si Maria Amirali, prima sotie a lui Petru Schiopu, originara din Insula Rhodos.