Manastirea Golia - Iasi

-  Inaltarea Domnului (la 40 de zile de la Sf. Pasti)
     -  Izvorul Tamaduirii - 9 aprilie;
     -  Sfanta Treime -24 mai.

-  logofatul Ioan Golia, este ctitorul vechii biserici construite aici in sec. al XIV-lea.
     -  Actuala biserica a lui Vasile Lupu, a fost refacuta intre anii 1650-1653 si terminata in 1660 de fiul sau Stefanita.

-  1650-1660.

ASEZARE GEOGRAFICA :
     -  in centrul municipiului Iasi, zona Tg. Cucu

ACCES :
     -  pe strada Cuza Voda, acces drum asfaltat, in parcarea din fata manastirii, sau prin bd. Independentei, cu parcare in spatele manastirii.

-  Biserica cu hramul "Inaltarea Domnului", datand din nul 1660
     -  Zidul de incinta, datand din vremea lui Vasile Lupu; bastioanele din colturi au fost adaugate de Gheorghe Duca, ctitorul manastirii Cetatuia
     -  Turnul Goliei, ridicat de egumenul Meletie in anul 1855
     -  prima casa de apa din Iasi, cu fantana turceasca in exterior.
     -  casa cu coloane, datand din sec. al XVIII-lea, in care a locuit temporar Ion Creanga, si staretia, care adaposteste paraclisul "Braul Maicii Domnului", zidit de egumenul Grigorie in sec. al XIX-lea.