Manastirea Trei Ierarhi - Iasi

-  Sf. Trei Ierarhi vasile, Grigore si Ioan (30 ianuarie)

-  voievodul Vasile Lupu

-  1635

ASEZARE GEOGRAFICA SI ACCES :
     -  in centrul Iasului, in apropiere de Catedrala Mitropolitana si Palatul Culturii, pe bulevardul Stefan cel Mare si Sfant

-  Biserica Trei Ierarhi, bogat ornamentata, datand din secolul XVII, in prezent restaurata, cu necropola domneasca, care gaduieste mormintele ctitorilor, ale voievodului moldovean Dimitrie Cantemir si ale primului domn al Principatelor Romane, Alexandru Ioan Cuza
     -  In curtea bisericii, exista o cladire ce gazduieste sala gotică a unei vechi manastiri, vechea 'Schola Basiliana', unde a fost instalata o tipografie, a cărei presa tipografica era adusa de la Kiev, prin stradania Mitropolitului Petre Movilă. Aici a apărut prima lucrare tiparita in limba greaca in Moldova, iar un an mai tarziu, "Cazania" mitropolitului Varlaam.