Manastirea Vladiceni - Iasi

-  Sf. Apostol si Evanghelist Ioan, supranumit Teologul (8 mai)

-  vatra monahala de aici este atestata inca din 1415;
     -  distrusa de comunisti si recladita in 1994

-  anul 1994.

ASEZARE GEOGRAFICA SI ACCES:
     -  sat Vladiceni, comuna Tomesti; din lasi, pe soseaua Iasi-Vaslui(pe DN24), imediat dupa podul spre Bucium, se face stanga, pe asa-numitul "drum al hotilor", iar pana la Manastire sunt aproximativ 2km.

-  Icoana Maicii Domnului pictata la sf Munte Athos in anul 1930, probabil la schitul romanesc "Prodromu". Icoana, dar si strana sunt din lemn de tisa.
     -  Evanghelia tiparita in anul 1821 in limba romana cu caractere kirilice, de dimensiuni mari, ferecata cu coperti de alama aurita
     -  Sfintele Moaste de la manastire sunt asezate in racla de argint, (executata cu cheltuiala domnului Stefan Timofte, primarul comunei Tomesti-Iasi); o particica de la Sfantul Mina si de la Sf. Mucenita Chiriachi Vesmantul Sfintei Cuvioase Maicii Noastre Parascheva de la Iasi.
     -  La Manastirea Vladiceni se mai afla un vestmant al Sfintei Cuvioase Parascheva, oferit manastirii la hramul din 2008, de la Catedrala Mitropolitana din Iasi.